toiduringluskapp rohevald

12. novembril avati Laulasmaal ja Paldiskis päikesepaneelidel toimivad toiduringluskapid, mis on esimesed omataolised Eestis. Toiduringluskapid paigaldas asumitesse kogukondlik algatus Roheline Vald, mis töötab välja ja viib ellu kestliku arenguga seotud algatusi Lääne-Harju vallas

.♻ “Lokaalne toidujagamine võimaldab panna ülejääva toidu kõige kiiremini ringlema ning puudub lisakulu transpordile ning täiendavale tööjõule,” märgib rohelise valla idee algataja Kairi Niinepuu-Mark. “Toidu jagamine toidu raiskamise vähendamise eesmärgil ühendab enda ökoloogilise jalajälje eest vastutust võtva mõtteviisiga inimesi, seades eesmärgiks mõtestatud tarbimise,” hindab Niinepuu-Mark.

Foto 1: Rohelise valla projektitiim ja partnerid Laulasmaa toidukapi avamisel. Vasakult Keskkonnaministeeriumi asekantsler Kaupo Heinma, Alexela juhatuse esimees Aivo Adamson, Lääne-Harju vallavanem Jaanus Saat, rohevalla idee autor ja toiduringluskapi projektijuht Kairi Niinepuu-Mark, tiimi liige Triin Lumi, tiimi liige, ReStuudio asutaja Kloogal Marie Käige, tiim liige, Nutriloopi asutaja Ingrid Hermet, tiimi liige, kapi tehnilise teostuse, Nordic Solardry esindaja Margus Kullerkupp, Sunly City müügijuht Taavi Velleste, Sunly City asutaja ja juht Priit Lepasepp.

Rohevalla tiim soovis teostada ka tehniliselt jätkusuutliku toiduringluskapi – jahekapi tööshoidmiseks kasutatakse taastuvenergiat, mille tagavad toidukapi katusel paiknevad päikesepaneelid. Toidukapi prototüüp paigaldati kevadel Laulasmaale, kus vajaduse valideerimiseks teostatud turu-uuring näitas, et toiduraiskamise vähendamise kõrval on kogukonnale oluline ka kapi hügieen. Seetõttu on kapp ehitatud ilmastikukindlalt, seda on lihtne puhastada ning jahekapp tagab vajaliku temperatuuri seda nõudvatele toiduainetele. Sellise lahendusega soovitakse inspireerida ka teisi kogukondi oma piirkondades toiduringlust korraldama.

Kapi ehituse teostanud Nordic SolarDry esindaja ja toiduringluskapi tiimi liige Margus Kullerkupp avaldas, et toidukapi ehitus oli suureks väljakutseks. Kapi ehituse lähteülesandeks oli kasutajamugavus, pikk kasutusiga ja jahekapi päikesepaneelidel toimimine. Teostati mitmeid erilahendusi nagu näiteks päikesepaneelide ja uste metallraamid. Kapi disainlahenduse väljatöötamisel, millega saavutati futuristlik ilme innovatsiooni rõhutamiseks, lõi kaasa kogu toidukapi projektitiim, mis koosneb vallas elavatest vabatahtlikest.

♻ Lääne-Harju vallavanem Jaanus Saat ütles: “Tänaseks on meie valla esimene toidukapp end kuhjaga tõestanud ning nõudlus uute järele kasvas. Prototüübiks olnud kapp Laulasmaal näitas ära, mis osas seda täiendada tuleks ning uutes on nendega juba ka arvestatud.” Saat rõhutas, et oluline on mõista kappide esmaeesmärki, milleks on toidu päästmine, mitte sotsiaalabi, ning julgustab inimesi kappi nii täitma kui tühjendama.

Toiduringluskappide ehituse rahaliseks toetamiseks kaasas Rohelise valla tiim energiaettevõtte Alexela, taastuvenergia parke haldava ning rajava Sunly City ning Lääne-Harju vallavalitsuse.

AS Alexela tegevjuht Aivo Adamson tõi avamisel välja, et eestimaine energiaettevõte Alexela paneb oma jätkusuutlike tegevustena juba täna lehmasõnnikuga bussid ja autod sõitma, järgmiste sammudena viiakse ka oma tanklaid üle päikeseenergiale. „Oleme loonud iga autosõitja jaoks mugava võimaluse läbi kogukonnaprogrammi oma tankimistelt loodusele tagasi anda. Annetad igalt tangitud liitrilt sendi, millele me lisame omalt poolt sendi keskkonnamõjude heastamiseks läbi meie armsa Eesti metsastamise. Nii et tõsi ta on, keskkonna- ja kogukonnaprojektid on meil aastaid juba töös olnud ja aina enam on meie soov olla veelgi kogukondlikumad, veelgi lähemal inimestele ja nii haakubki ka toiduringluskapi kontseptsioon meie enda plaanidega. Meil on väga hea meel olla selle projekti rahaline toetaja edendamaks Lääne-Harju kogukonnas eeskujuliku ringmajanduse tekkimist“.

Sunly City juhatuse liikme Priit Lepasepa sõnul toetati toetusringluskappide algatust, sest inimeste heaolu on oluline ka kõige keerulisemates olukordades. “Kogukondi kaasates ei tohi unustada, et partneriks on kõik kogukonna liikmed. Toiduringluse kapp on innovatiivne, kuid arusaadav lahendus, mis adresseerib olulist probleemi ja annab kogukonna liikmetele uusi võimalusi,” sõnas Lepasepp.

Laulasmaa toidukapi avamine.

Lääne-Harju kogukonna algatusena loodud idee Roheline Vald (https://rohevald.ee/) on toonud kokku kogukonna, teaduspargid, teadlased ning vallavalitsuse, et liikuda valdkonniti jätkusuutliku elukorralduse poole. Rohelise valla eesmärkideks on töötada välja ja viia ellu keskkonnasäästlikke algatusi ning luua eeldused, olla eeskujuks ja innustada kohalikke inimesi, kogukondi ning ettevõtteid oma tegevustes enam praktiseerima jätkusuutlikke valikuid.

Pressiteate koostaja:Kairi Niinepuu-Mark+5169174

Kairi Niinepuu-Mark