Kogukonna energeetika Lääne-Harju vallas, seminar ja päikesepargi rajamise töötuba

Kolmas Rohelise valla seminar võttis fookusesse kogukonnaenergeetika. Seminarisarja alustasime Energiapöörde seminariga, kus saime teada, et Lääne-Harju on üks päikselisepaistelisemaid piirkondi Eestis ning eeldused taastuvenergia kogumiseks on head. Nüüd haarame härjal sarvist ja hakkame pihta. Ole kaasas!

Aeg: 20.10.21 kl 17:00 – 20:45

Koht: Lääne-Harju vald, Laulasmaa, LaSpa peamaja suur saal

Seminarile registreerus 92 inimest, neist kaks kolmandikku osales virtuaalselt. Ülekandeid vaatas facebooki otseülekandest 533, rohevald.ee lehel 192 inimest.

Mis on kõrgete energiahindade taga?

Kalvi Nõu, energiaettevõtte Alexela ettekanne elektrihindade tõusu põhjustest.

LaSpa päikesepargi kogemus

Kogu seminari salvestus:

Anna palun tagasisidet SIIN: https://forms.gle/dpmgp7CeLAiy8oAHA

Esinejate slaidid asuvad SIIN shorturl.at/eiEG3

Küllap oled märganud, et suure osa elektriarvest (ca 40%) moodustavad võrgutasud, mis on vajalikud, et elekter elektrijaamast Sinuni toimetada. Küllap oled ka märganud hokikepina taevasse kõrguvaid elektrihindu. Kindlasti oled kuulnud, et Lääne-Harju on võtnud suuna saada rohelisemaks ja jätkusuutlikumaks.

Seminari tagasiside:

Dikussioonid olid lühikesed, osalejatel küsimusi palju.
Asi alles algusjärgus
Head ausad vastused.
MKMi kõneleja ei vallanud teemat
Kogukonna kaasamine on parim
Ülesehitus oli väga hea, esinejate järjestus loogiline
Järelvaatamine on hea võimalus
Väga ebaselge sönum.Täielikult puudus arutelu toodetud elektrienergia salvestusvõimauste kohta.
On kaasatud spetsialiste.
Seminari aeg võiks olla varasem, ikka tööpäeva raamides.
Ei osatud vastata põhilistele energiakriisi puudutavatele küsimustele.Ebareaalsed lubadused päikesepargi komponentide kasutusea ja tasuvusaja kohta Eesti tingimustes
Palju võimalusi kuulamiseks
Heli ja visuaalne esitus heal tasemel.

Nimeta mõte, mis jäi seminarilt enim meelde:
Väga asjalikud esinejad
Ühiselt on võimalik rajada energeetika tootmisüksuseid, kuid riik ainut panustaks liitumisprotsessi kiirendamisele ja võrkude arendamisele
Päikesepaneelide materjalid on suures osas taaskasutatavad, jalajälg on seega väiksem.
Vahetu arutelu oleks oodanud rohkem
Kuna olen teemaga kursis ei olnud midagi uut minu jaoks. NB! ROHELINE ENERGIA EI TÄHENDA AINULT TUULE-ja PÄIKESEPARKE !!! Teisest küljest tuleks vaadelda ka säästlikku energiakasutust.
Parim küsimus tuli publikult järelvaadatavast videost ajahetkel 2:17:14. Vastusest oli selge, et äriettevõte on huvitatud koolile elektrimüümisest, hea õnne korral ka SPAle, kuid inimestest on suva – liiga kallis ja liiga keeruline.
Millest päikese paneelid koosnevad, kui pikk on nende eluiga ja lund ei ole vaja neilt lükata.
Päikesepargi rajamine väikeasumitesse on lähitulevik
Suuri asju tasub teha koos, ilma kapitalita on võimalik koos rajada päikeseparke
Koos oleme tugevamad, ühiselt tegutsedes suudame rohkem
Elektrilevi liitumine on pikk protsess
Kõigepealt arvutused ja projekt
paneelide asukoha valikud (varjud), tasuvuse arvutused ise tarbimise ja võrku müügi vahel
Tore tõdeda, et rohepööre on nii käegakatsutav juba.
Kohalik kogukond peaks vaatama ka alternatiive Energiaühistule
energiaühistu loomine
Mõtted energiahindade tõusust
Energiaühistu loomine

Tule seminarile, kui soovid

• teada, mis on elektrihinna rekordtasemete taga ja milline on tulevikutrend;
  • saada teada, kuidas kohalik energiapark sisuliselt ja vormiliselt toimib;
  • saada osa kohalikust energiatootmisest Laulasmaal ja seeläbi ka teistest Eesti kogukondlikest päikeseparkide projektidest;
  • soovid kasutada taastuvenergiat ja vabaneda võrgutasust (40% väiksemaid energiaarveid) elades Laulasmaal, kuid ei oma ise piisavalt rahalist kapitali või teadmisi;
  • oled huvitatud ka oma piirkonda kogukondliku päikesepargi rajamisest;

Tule seminarile ka siis, kui sa ei ela Laulasmaal – energiaühistu annab võimaluse taastuvenergia kasutamisest osa saada ka ühistusse kuulujal ja lisaks saad teadmisi, kuidas oma piirkonnas Energiaühistu põhimõttel kogukondlikult päikeseparki rajada – ka selles saame Sulle toeks olla.

Ajakava:

16:30-16:55 Registreerumine ja energialaeng

17:00 Seminari avamine

17:10 Arutelu paneel ekspertidega

Energiahindade tõusutrendi põhjused ja tulevikuperspektiiv. Kuidas riik toetab omavalitsust ja kohalikku kogukonda energiaühistute rajamisel? Tehnilised väljakutsed. Kogukonna energeetika – miks ja kuidas? Energiaühistu kasu liikmeile. Kogukonna energeetika toimimine Taani näitel ja Eesti algatused. Tootluse kogemus: päikesepaneelid Laulasmaal.

Panelistid: Taavi Velleste (SunlyCity, müügijuht), Marie-Ursula Vaks (Majandus- ja Kommunikatsiooni ministeerium, taastuvenergiate projektijuht), Märt Helmja (Energiaühistu, tegevjuht), Lauri Lillemaa (LaSpa Group OÜ juhatuse liige), Kalvi Nõu (energiaettevõtte Alexela energiaportfelli juht), moderaator Mart Valner

18:30 energiapaus

18:45 – 20:45 Kogukonnaenergeetika töötuba

Kogukondliku päikesepargi rajamine Laulasmaa Kooli ja Spordihoone katusele – mudelduse ja arvutuse viivad läbi Emilia Kagovere ja Mairika Kõlvart.

Energiapargi rajamise protsessi kirjeldus.

Finantseerimisallikad – ettepanekud ja võimalused. Päikesepargi rajamise plaan ja ajakava. Kasuskeem kogukondliku taastuvenergia tarbimisest.

Osalemine on tasuta, seminarile pääsemiseks tuleb registreeruda SIIN

Osaleda saab ka virtuaalselt, kui olete seminarile registreerunud

Tegu on kogukonna algatuse Roheline Vald kogukonna teavitustegevusega.

Targa Valiku Praktikumi korraldaja on Lohusalu Poolsaare Loodusselts MTÜ, koostöös Meie Paldiski MTÜ ja Lääne-Harju Vallavalitsusega.

Projektijuht: Kairi Niinepuu-Mark, kairi4@gmail.com

roheline vald
Projekti kaasrahastatakse Eesti maaelu arengukava 2014-2020 kaudu Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfondist.