Kogukonna energeetika Lääne-Harju vallas, seminar ja päikesepargi rajamise töötuba

Kolmas Rohelise valla seminar võtab fookusesse kogukonnaenergeetika. Seminarisarja alustasime Energiapöörde seminariga, kus saime teada, et Lääne-Harju on üks päikselisepaistelisemaid piirkondi Eestis ning eeldused taastuvenergia kogumiseks on head. Nüüd haarame härjal sarvist ja hakkame pihta. Ole kaasas!

Aeg: 20.10.21 kl 17:00 – 20:45

Koht: Lääne-Harju vald, Laulasmaa, LaSpa peamaja suur saal

Küllap oled märganud, et suure osa elektriarvest (ca 40%) moodustavad võrgutasud, mis on vajalikud, et elekter elektrijaamast Sinuni toimetada. Küllap oled ka märganud hokikepina taevasse kõrguvaid elektrihindu. Kindlasti oled kuulnud, et Lääne-Harju on võtnud suuna saada rohelisemaks ja jätkusuutlikumaks.

Rajame kogukondliku taastuvenergia pargi Laulasmaale avalikus kasutuses olevatele hoonetele. See saab tooma liikmetele tulu nii kohalikult energia tarbimisest kui võimaluse investeerida ka teiste piirkondade roheenergiasse.

Tule seminarile, kui soovid

• teada, mis on elektrihinna rekordtasemete taga ja milline on tulevikutrend;
  • saada teada, kuidas kohalik energiapark sisuliselt ja vormiliselt toimib;
  • saada osa kohalikust energiatootmisest Laulasmaal ja seeläbi ka teistest Eesti kogukondlikest päikeseparkide projektidest;
  • soovid kasutada taastuvenergiat ja vabaneda võrgutasust (40% väiksemaid energiaarveid) elades Laulasmaal, kuid ei oma ise piisavalt rahalist kapitali või teadmisi;
  • oled huvitatud ka oma piirkonda kogukondliku päikesepargi rajamisest;

Tule seminarile ka siis, kui sa ei ela Laulasmaal – energiaühistu annab võimaluse taastuvenergia kasutamisest osa saada ka ühistusse kuulujal ja lisaks saad teadmisi, kuidas oma piirkonnas Energiaühistu põhimõttel kogukondlikult päikeseparki rajada – ka selles saame Sulle toeks olla.

Ajakava:

16:30-16:55 Registreerumine ja energialaeng

17:00 Seminari avamine

17:10 Arutelu paneel ekspertidega

Energiahindade tõusutrendi põhjused ja tulevikuperspektiiv. Kuidas riik toetab omavalitsust ja kohalikku kogukonda energiaühistute rajamisel? Tehnilised väljakutsed. Kogukonna energeetika – miks ja kuidas? Energiaühistu kasu liikmeile. Kogukonna energeetika toimimine Taani näitel ja Eesti algatused. Tootluse kogemus: päikesepaneelid Laulasmaal.

Panelistid: Taavi Velleste (SunlyCity, müügijuht), Marie-Ursula Vaks (Majandus- ja Kommunikatsiooni ministeerium, taastuvenergiate projektijuht), Märt Helmja (Energiaühistu, tegevjuht), Lauri Lillemaa (LaSpa Group OÜ juhatuse liige), Kalvi Nõu (energiaettevõtte Alexela energiaportfelli juht), moderaator Mart Valner

18:30 energiapaus

18:45 – 20:45 Kogukonnaenergeetika töötuba

Kogukondliku päikesepargi rajamine Laulasmaa Kooli ja Spordihoone katusele – mudelduse ja arvutuse viivad läbi Emilia Kagovere ja Mairika Kõlvart.

Energiapargi rajamise protsessi kirjeldus.

Finantseerimisallikad – ettepanekud ja võimalused. Päikesepargi rajamise plaan ja ajakava. Kasuskeem kogukondliku taastuvenergia tarbimisest.

Osalemine on tasuta, seminarile pääsemiseks tuleb registreeruda SIIN

Osaleda saab ka virtuaalselt, kui olete seminarile registreerunud

Tegu on kogukonna algatuse Roheline Vald kogukonna teavitustegevusega.

Targa Valiku Praktikumi korraldaja on Lohusalu Poolsaare Loodusselts MTÜ, koostöös Meie Paldiski MTÜ ja Lääne-Harju Vallavalitsusega.

Projektijuht: Kairi Niinepuu-Mark, kairi4@gmail.com

roheline vald
Projekti kaasrahastatakse Eesti maaelu arengukava 2014-2020 kaudu Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfondist.