Jäätmed kui ressurss ja koduse kompostri valmistamine.

roheline vald

Kogukonna teavitusprogrammi Targa Valiku Praktikumi kolmas teoreetilisi teadmisi ning praktilist kogemust pakkuv seminar keskendus jäätmetele kui ressursile.

Aeg: 24. september 2020 kl algusega 17:00

Asukoht: Lääne-Harju Kultuurikeskuse Klooga maja (Aedlinna tee 3, Klooga alevik)

Vaata Seminari videot SIIN

AJAKAVA

Jäätmemajanduse eesmärgid ja väljakutsed Lääne-Harju vallas Kerli Lambing, Lääne-Harju valla keskkonna ja planeeringute osakonna juhataja

Vaata valla jäätmemajanduse infot: Vaatan siit

Sorteerimine – müüdid ja tegelikkus Rainer Pesti, Ragn Sells, kommunikatsioonijuht.

Pakendite sorteerimisjuhend: Vaatan siit

Vaata siit sorteerimisjuhendit: kuidas ja mida sorteerida?

Kas pakendeid peab pesema? Vaatan videot

Kas biojäätmeid peab konteinerisse panema kilekotiga või ilma? Vaatan videot

Mida põnevat saab pakenditest? Vaatan videot

Kas sorteeritud jäätmed visatakse prügiautosse kõik kokku? Vaatan videot

Päev sorteerimisjaamas Vaatan videot

3 sammu lihtsa kompostimiseni Anneli Ohvril, Kompostiljon, keskkonna- ja sotsiaalprojektide eestvedaja ning koolitaja.

Anneli Ohvril, JCI Go koda: Kuidas kodus jäätmeid sorteerida?

Viis sammu kompostimisega alustamiseks. Vaatan videot

Mida kompostrisse panna? Vaatan videot

Kompostimise tüüpilised vead Vaatan videot

18:00-18:15 kohvipaus kohalike maitsetega – Tammetare Bistroo

Praktiline töötuba: vinge koduse kompostri valmistamine taaskasutatavatest materjalidest. Komposter saab olema just selline, mis mahub auto pagasiruumi ning on kasutatav kas väli- või sisetingimustes.
Tööriistade nimistu, mida võimaluse korral endale kasutamiseks kaasa võtta saabub registreerujatele.

Töötuba juhatab hinnatud leiutaja ja nokitseja Argo Aruvald

Seminaril osalemine on tasuta. Registreeru seminarile siin (kohad täis)

Seminaril osalejate tagasiside, mis jäi enim meelde:

• Ootan aega, kui pakenditel on peal värviline märge, mis näitab, kuhu sorteerida.
  • Sorteeritud jäätmed ei panda prügikastis kokku;
  • Vaid 30% jäätmetest sorteeritakse ja seda juba 10 aastat järjest, vaja on saavutada suuremat protsenti.
  • Maailma ressursid saavad poole aasta peal otsa.
  • komposteri kast peab seisma ikka maapeal
  • Eesti tarbib 2,5 planeedi jagu – MINA oma perega sealhulgas.
  • Komposti mitte panna biolagunevaid nõusid
  • Teadmised olemas, rakendan pidevalt.
  • Keskkonnale on kõige parem kui tarbimist võimalikult palju vähendada.
  • Teooria ja praktika käigu käsikäes.
  • Kompostikasti meisterdamine; ülihead suupisted.
  • Sorteeritud jäätmed lähevad taaskasutusse, aga kõik, mis on olmejäätmetesse visatud on inimkonnale jäädavalt kasutatud
  • Tuleb mõelda, kas mul on ikka seda asja poest vaja, ja nii palju?

Seminaril üle jäänud kompostri osad annetasime Klooga koolile. Klooga kooli tüdrukud meisterdasid neist kompostrid ning annetasid omakorda kaks Klooga lasteaiale.

Seminar:

Seminari suupisted: Tammetaru Bistroo

Koduse kompostri valmistamine

Üle jäänud komposterite detailid sai endale Klooga Kool, kus tehnoloogiõpetuse tüdrukud need kokku meisterdasid. Kaks valminud komposterit andsid lapsed Klooga lasteaiale, et sealsetes loodusõpetuse tundides saaksid lapsed esmase kompostimisega alustada.

Kogukonnale suunatud projektis, igaühe jätkusuutlike valikute teavitusprogrammi “Targa valiku praktikum” eesmärk on 2020-2021. aastail pakkuda seminare, õpitube ja praktilisi tegevusi, mille kaudu suurendadakse jätkusuutlike valikute ja võimaluste teadlikkust kogukonnas.

Tegutseme jätkusuutlikult!
Seminari korraldus juhindub ÜRO kestliku arengu eesmärkide (Sustainable Development Goals ehk SDG-d) saavutamisele. Me panustame oma seminaridel SDG-desse järgmiselt:

• Seminari materjale paberkandjal me ei jaga. Seega märkmete tegemiseks võtke kaasa oma märkmik või digitaalne abivahend.
  • Võtke kaasa oma taastäidetav joogipudel.
  • Kohvipausidel ei kasuta me ühekordseid nõusid;
  • Soovitame sama kandi inimestel leppida kokku ühine sõidujagamine;
  • Kõige olulisem – haigena või haigustunnuste kahtluse korral jääge palun koju!

Tegu on kogukonna algatuse Roheline Vald kogukonna teavitustegevusega.

Vene keelne üleskutse: SIIN

Targa Valiku Praktikumi korraldaja on Lohusalu Poolsaare Loodusselts MTÜ koostöös Meie Paldiski MTÜ ja Lääne-Harju Vallavalitsusega.

Projektijuht: Kairi Niinepuu-Mark, tere@rohevald.ee (+372 5169174)

Projekti kaasrahastatakse Eesti maaelu arengukava 2014-2020 kaudu Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfondist.