Ürdispiraali rajamine. Permakultuuri jätkuseminar.

Aeg: Laupäev, 5. juuni 2021, kl 10-13:00 (kogunemine 9:30)

Koht: Padise Kloostri valitsejamaja tarbeaed

Eelmise aasta seminari tagasiside: “See oli minu jaoks elumuutev koolitus! Kolme päeva pärast oli mul ka oma toidusalupeenar tehtud.”

Soovime sel aastal jagada vähemalt sama palju elumuutvaid mõtteid ja oskuseid.

Seminari teooria osas vaatlesime 1 tunni jooksul sügavamale nii toidusallu kui üldse mulla alla: Millest sõltub see, mida muld kasvatada tahab – kas umbrohtu või metsa? Millist rolli mängib nii maapealne kui maa-alune elurikkus inimesele ja planeedile? Leiame selle, mida saab igaüks teha, et toetada elurikkust ja olla positiivne muutus ning teha erinevate taimede kasvatamine lihtsamaks ja nauditavamaks ka endale.

Kohtumise praktilises osas, mis vältas 2 tundi vaatasime esiteks üle eelmisel aastal rajatud toidusalupeenra ning mida sellega edasi teha. Uue asjana rajame ürdispiraali, mis sobitub Padise kloostri ajalooga ning mille abil õpime mustrite kasutamist ja loome uue väikese ökosüsteemi.

TÄNAME: Padise Klooster (külalislahkus), Padise Tallid (küpsenud ramm), Padise Kastell (pappkastid ja kohvipuru), Tarmo Käi (abi logistikas), Eve Jakobson (lambavill peenrale), Eija Tarkuseaed (Päikesetoit), Marian Nummer (koolitus, marianipermakultuur.ee), Lääne-Harju Vallavalitsus (taaskasutatud paekivid)

Vaata kogu seminari SIIN

Fotoalbum: SIIN

Osaleja tagasiside:

Umbrohul on aias oma ülesanne ja liigne rohimine ei ole hea 🙂
Kuigi olen mulla tervise teemadega ka varasemalt kursis, sain nüüd palju põhjalikumaid ja avaramaid teadmisi
Umbrohi hoiab niiskustja ei tasu juurega üles tõmmata
Lambavilla kasutamine
Imemaitsvad ja huvitavad toidud
mulda tuleb hoida ja taastada
Suhteliselt lihtsalt on võimalik rajada aeda kaunis pilgupüüdja, mis edaspidi vajab vähe hoolt
ürdispiraali rajamine on täiesti jõukohane igaühele.

Kohapeal oli võimalik tutvuda permakultuuris kasutatavate mõningate tööriistadega (nt sirbid) ning näha ka pronksist tööriistu, mida on võimalik tellida. 

Koolitaja: Marian Nummert (Mariani Permakultuur)

Registreerunutele edastatati nimekiri töövahenditest ja taimedest, mida võimaluse korral võiks kaasa võtta. Seminar on osalejatele TASUTA. Kohad on täitunud

REGISTREERU SEMINARILE SIIN

Kohapeal ootab osalejaid külluslik päikesetoit ning selle valmistaja Elja (Elja Tarkuseaed) jagab infot päikesetoidu valmistamise põhitõdedest.

Seminar on suunatud Lääne-Harju elanikele, kel on soov oma keskkonnas viljeleda keskkonnasõbralikku ja -säästliku aiandust.

Kohapeal rakendatakse maksimaalseid turvalisusmeetmeid. Osalejate arv on piiratud. Osalejad paigutatakse hajutatult, tagatud on maski kasutamine ja käte desinfitseerimine.

Vaata eelmise aasta seminari tagasisidet ning videot siit

Kogukonna algatus Roheline vald on Lääne-Harju valla kogukondlik algatus. Projektijuht: Kairi niinepuu-Mark

Seminari organiseerib Lohusalu Poolsaare Loodusselts, koostöö Lääne-Harju vallavalitsuse ja MTÜ Meie Paldiski.

Projekti kaasrahastatakse Eesti maaelu arengukava 2014-2020 kaudu Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfondist.