Kairi Niinepuu-Mark, Rohevalla töörühma liige
Tähelepanelik valla lehe lugeja on kindlasti märganud igas lehes rubriiki Roheline Vald, milles jagatakse praktilisi nõuandeid jätkusuutlikuma elukorralduse osas. Rubriik on osa 2019. aasta maikuus valla kogukonna komisjonis välja käidud rohelise valla idee arengust.
Roheline vald on kogukondlik algatus, mis on toonud kokku teadusparkide, kogukondade ja valla esindajad, eksperdid, teadlased ning ettevõtjad, et üheskoos töötada välja ning järk-järgult ellurakendada rohelisel mõtteviisil baseeruva elu- ja töökeskkonna mudelit.
Sügisel algatas Rohevalla töörühm kogukondade esindajate kaudu valla inimeste väärtuste kaardistamise, mille tulemusena saime sisendi, et inimesed soovivad olla terved ja õnnelikud, elada hoitud ning puhtas loodus- ja elukeskkonnas.
Rohevalla egiidi all seda kõike soovimegi saavutada. Et muuta Lääne-Harju vald tõeliselt puhtaks, nutikaid lahendusi kasutavaks, loodus- ja inimsõbralikuks elukeskkonnaks, on vaja kõikide meie inimeste panustamist ja koos tegutsemist.
Praktilised tegevused on planeerimisel ja teostamisel seitsmes valdkonnas: loodushoid, energia, transport, elanike teavitus, haridusasutuste teavitus, ettevõtlus ja majandus ning jäätmemajandus.
Loodushoiu töörühma fookuses on mõistliku niitmisloogika väljatöötamine ning rakendamine ja niidulille alade rajamine. Soovime leida võimalusi taimemürk glüfosaadi pritsimise lõpetamiseks valla haldusalas, et säästa pinnast, põhjavett ning elukeskkondi. Hoida meie joogivesi ja maapind puhta ning tervena ka järgmiste inimpõlvede jaoks. Plaanime kutsuda ka teisi omavalitsusi sellesuunalisele koostööle, et leida paremaid võimalusi kogukondade loodusväärtuste hoidmiseks.
Vallaelaniku jaoks on olulised ka jäätmemajandusega seotud teemad. Seetõttu oleme kaardistatud valla jäätmemajanduse probleemkohad, käinud naabervalla efektiivsest jäätmemajandusmudelist õppimas. Oleme seadnud fookusesse jäätmete liigiti kogumise juurutamise ning parema pakendikogumise süsteemi rakendamise.
Uuel aastal käivitub LEADER-rahastusmeetme toel ka rohevalla teemavaldkondi kattev elanikkonnale suunatud jätkusuutlike valikute teavitusprogramm “Targa valiku praktikum”, mille raames kutsume vallaelanikke praktilistesse töötubadesse, seminaridele ning aruteludele, et omandada oskusi ja teadmisi, mille najal oma igapäevaelu nutikamalt ja keskkonda hoidvamalt korraldada. Loodame, et lisaks sellele aitab teavitusprogramm ka tuua kogukonna liikmeid tihedamalt omavahel kokku, et vahetada ideid ja mõtteid ning arutleda erinevate valla elu puudutavate küsimuste üle.
Kuidas juba saabuvate pühade ajal targemaid valikuid teha?
Kui säästlik eluviis ning elu- ja looduskeskkonna hoidmine on sulle oluline, siis hoidu lähenevate pühade valguses üleliigse toidu ostmisest, toidu äraviskamise asemel jaga seda naabrite või abivajajatega. Kingituste kokkuostmise asemel võivad alternatiivsed kingitused nagu omatehtud hoidised, käsitöö ja ühistegemised anda rohkelt positiivseid emotsioone. Sea endale väljakutse vältida plastiku ostmist. Pühad annavad võimaluse olla loov säästmisel, nii kingituste kui jõulupuu loomisel, hoidmata sealjuures kokku emotsioonide ja eheduse pealt.
Olgu pühade aeg või mitte, oma elukeskkonna kvaliteeti saab igapäevaselt panustada igaüks – alates oma kodust, koduümbrusest kuni tegevusteni kogukonnas. Usun, et meie vallas saab mõttelaad “Teeme Ära” järjest enam valdavaks. Koos tegemine aitab leida sobivaimad lahendused ja ka tulemused saabuvad kiiremini.
Kuku raadios toimunud Rohelise valla teemalises intervjuus märkis saatejuht Rein Pärn, et kui enamus omavalitsusi kulutavad palju ressurssi oma identiteedi otsinguil, siis Lääne-Harju vallal on see nüüd olemas. Õdusat pühadeaega meile kõigile!