Üle-eestiline: teavitustegevused

18. augustil toimus järjekorras juba 18. Ökofestival Põlvamaal, Karilatsi Vabaõhumuuseumis, kus üheks osaks on igal aastal ka erinevad tegevused ja arutelud, mis lähtuvad rohelisest mõtteviisist. MTÜ Põlvamaa Tsõõrimajandus oli kutsutud osalema noorte rohealale ning avama toiduringluse temaatikat roheala arutelulaval.

Arutelu eesmärk oli uurida toidu päritolu, toiduülejääkide taaskasutamise võimalusi ja toiduraiskamise vähendamise tähtsust. Samuti rääkida, miks peaksime eelistama toiduülejääkide taaskasutamist äraviskamisele ning kuidas väikeste muudatustega oma igapäevaelus panustada keskkonna säästmisse.

Arutelu oli üles ehitatud järgmiselt:

  • Vaatlesime leiva näitel, millised protsessid on eelnevalt olnud vaja läbida ning milliseid ressursse kasutatud, et meil tarbijatena oleks võimalik osta poest päts leiba. Samuti avasime šokeerivaid fakte toidutootmisest, et tähtsustada toidupäästmise vajadust (Kairi fail SoM kaustas).
  • Rääkisime lähemalt toiduringlusest ja toidujagamisest, samuti häbist ja hirmust kasutada toidukappi. Materjal Arvamusfestivali arutelult.
  • Selgitasime toiduringluse põhimõtet Põlva toiduringluskapi näitel – koostöövõimalused kohalike ettevõtetega, samuti kogukonna kaasatus, eesmärgipärasus ning mõtteviisi muutus.
  • Jagasime kuulajatele nippe, kuidas muuta oma igapäevaseid harjumusi, mis aitaksid kaasa toiduraiskamise vähendamisele (Kairi fail SoM kaustas) ning kutsusime üles leidma omale lähim toiduringluskapp, et kujundada harjumust söömiskõlbulikud toiduülejäägid toidukappi tuua (toiduringluskappide võrgustik Google Mapsis).
  • Arutelu eel ja ajal korraldasime Ökofestivali roheala külastajatele ka äraarvamismängu, kus pidi järjestama tooted kompostis lagunemise aja järgi ning pärast „parim enne“ kuupäeva kättejõudmist säilivusaja järgi. Lagunemise järgi: leib, porgand, juust, sidrun, koorega pähklid, närimiskumm. Säilimise järgi: ketšup, sojakaste, teraviljakliid, marineeritud kurk, vürtsid, pasta. Arvamismängus oli kokku 108 sedelitäitmist. Arutelul käisime arvamismängu teemad veelkord üle ja avaldasime koos selgitustega õige järjestuse.

Kuulajad rääkisid kaasa oma kogemustest toiduülejääkidega ning terve mõistuse kasutamisest toidukauba kõlblikkuse hindamisel (maitse- ja haistmismeel). Samuti oldi huvitatud toiduringluskapi toimimisest ning küsiti täpsustavaid küsimusi toidukapi vabatahtlike tegevuste osas.

Lisaks toimus Ökofestivali toitlustajate ja toidumüüjate teavitamine võimalusest müümata jäänud ülejääkide annetamiseks toiduringluskappi. Iga toidumüüja juures toimus personaalne vestlus toiduringluse võimalustest ning iga toidumüüja sai omale flaieri MTÜ Põlvamaa Tsõõrimajanduse kontaktinfo ja teabega vabatahtlike valmisolekust festivali lõppedes müümata jäänud toidukaup toiduringluskappi toimetada. Üleskutsele reageeris 1 pagaritoodete müüja (mitmed väiketootjad olid välja töötanud juba toimiva süsteemi toiduülejääkide vältimiseks).

Reedel, 13.detsembril korraldas MTÜ Vasalemma Toiduringlus ja viis
läbi Karin Suvi töötoa: Jõulumaiustuste töötuba, mis oli mõeldud
Vasalemma lastele ja noortele, kes käivad pärast koolipäeva Vasalemma
Noortekeskuses aega veetmas.
Ürituse eesmärk oli tõsta teadlikkust toiduraiskamise vähendamisest ja
liigsest tarbimisest jõulupühadel ning näidata, kuidas saame anda uue
elu toiduainetele, mis muidu läheksid raisku.
Kasutasime tooraineks küpsise-, saia-, sepiku-, piparkoogipuru, pähkleid
ja kuivatatud puuvilju ja muid koostisosi, millest valmisid erinevad
maiustused. Pakkisime maiustused väikestesse karpidesse nagu
kingipakid.
Jagasin nippe, retsepte, õpetusi,
Lapsed said ise jõulumaiustusi vormida, glasuurida, kaunistada
Kõik osalejad said enda tehtud maiustused kaasa võtta
Töötuba oli õpetlik ja lapsed sai proovida kokkamiskunsti. Tõdesime
üheskoos, et alati pole vajalik poest kallied kinke osta, vaid saab
käepäraste toorainetega meisterdada imelisi komme, kooke, trühvleid,
mida kinkida sõpradele, emale-isale, vanaemale-vanaisale.

Pühapäeval, 15.septembril toimus Vasalemma kuuseplatsil sügislaat. Sealsamas korraldas MTÜ Vasalemma Toiduringlus ja viis läbi Karin Suvi pannkoogihommiku, kus küpsetasime päästmist vajavast toorainest erinevaid pannkooke, nii soolaseid kui magusaid. Väga tubliks abiliseks osutus noormees nimega Robin, kes soovis aidata ja küpsetada. Alguses endale ja siis ka teistele soovijatele. Suur tänu Robin! Ja oli veel neid, kes ei peljanud panni juurde tulla ja ise küpsetada. 

Tainad valmisid:

  • Tartu Mill pärmitaigna pannkookide segust (parim enne 2023)
  • Munast, piimast, jahust ülepannkoogid nii magusad kui soolased
  • Munast, mustikajogurtist, jahust tillukesed sinakad pannkoogid 😊
  • Munast, kohvikoorest, tilgast jogurtist väikesed magusad pannkoogid
  • Munast, hapendatud täispiimast, jahust pannkoogid

Pannkookide peale oli panna erinevaid kastmeid, moose, mett, kondenspiima. Oli ka soolast (hakkliha-juustu) täidist.

Pannkoogihommik oli väga populaarne, oma nimega kinnitas kohalolu peaaegu 70 inimest. 

Pannkoogihommikut toetas Sotsiaalministeerium!

18.augustil Karilatsi Vabaõhumuuseumis toimunud Ökofestival Põlvamaal oli tõeliselt inspireeriv! 

MTÜ Põlvamaa Tsõõrimajandus oli rõõmuga kohal, et avada toiduringluse temaatikat noorte rohealal. Meie vestlus kulges leiva teekonnal põllult poeletile, arutledes, kuidas väikesed muutused igapäevaelus võivad jätta suure jälje meie elukeskkonna heaks. Samuti arutlesime selle üle, mis tähendust omavad meie jaoks toiduringlus, toidu jagamine, toidu päästmine ning toidu väärindamine.

Osalejate entusiasm ja kaasamõtlemine tõestasid taas, et rohelise mõtteviisi levitamine ja toiduringluse edendamine on midagi, mida üheskoos suudame veelgi suuremalt ja mõjusamalt teha! 🤝

Kiitus kõigile, kes võtsid osa meie äraarvamismängust ja nuputasid, kui kiiresti erinevad tooted kompostis lagunevad, ning kaua tegelikult säilib toidukraam, mille “parim enne” on juba möödas. 

🥳Palju õnne Ehale, Kadile ja Merjele, kellele naeratas loosiõnn ning kes said maiustada mõnusate Tere Piim Deary tofukestega.

😇Suur-suur aitäh Karin Suvi ja Vasalemma toiduringlus pulgakoogi töötubade läbiviimise eest!!!

Meie toimekad vabatahtlikud hoolitsesid aga ka selle eest, et festivali toitlustajad ja toidumüüjad teaksid täpselt, kuhu ning kuidas ära anda müümata jäänud ja ülejäägis toidukraam ♻️

Kiitus ka neile tegijatele, kes sellest võimalusest kinni haarasid!!!

Arutelule ja töötoale aitas kaasa Sotsiaalministeerium.

#deary #hoiatoitu #terepiim #ecofest #toiduringlus #ValiTänanePäästaHomne #põlvamaatsõõrimajandus #vasalemmatoiduringlus

Laupäeval, 24.augustil korraldas MTÜ Vasalemma Toiduringlus ja viis läbi Karin Suvi
töötoa: TÖÖTUBA: TOIDUD SAIAST JA LEIVAST
Kuna toiduringluskappi tuuakse kõige enam saia-leiba-sepikut, siis tekkis mõte leida
erinevaid viise ja retsepte, mida küpsetada või teha saiast, leivast ja sepikust.
On väga palju huvitavaid retsepte.
Meie tegime töötoas:
Võileivatordi
Kuivatatud saia-sepiku puruga põhjal valge šokolaadi-toorjuustu koogi
Riivleivaküpsiseid
Saiavormi
Leivasuppi
Saiarullid šokolaadikreemi või meega ja šokolaadi glasuuriga
Retseptid olid lihtsad ja jõukohased ka lastele. Tillukesi saiarulle meeldis lastele
väga teha ja glasuurida.
Koos tehtud toidud maitsesime koos ja osalejad said ka kaasa võtta. Samuti jagus
toite hiljem toiduringluskappi panemiseks.
Osalejaid oli 33.
Kõige põnevamaks retseptiks valisid osalejad riivleivaküpsised. Kuivatatud
leivakuubikud purustasin blendriga peenemaks (ei saa öelda, et see päris riivleib oli,
aga suuremat tükid pehmenevad või ja hapukoorega segunedes). Lisasin muud
komponendid ja küpsetasin ahjus. Tulid megamaitsvad küpsised. Nende retsepti
soovisid kõik kaasa.

Kolmapäeval, 24.juulil korraldas MTÜ Vasalemma Toiduringlus ja viis läbi Karin Suvi kooskokkamise töötoa. Töötuba oli mõeldud ainult abivajajatele ja toimus paar tundi enne abivajajatele mõeldud toidupaki jagamist. Eesmärk oli keeta koos abivajajatega soe kõhutäis suppi, anda neile endale kogemus, mida ja kuidas võiks kodus valmistada. Samuti abivajajate kaasamine kokkamisse ja ettevalmistuste tegemisse, aitab neil tunda ennast kasulikuna. 

Põhitooraineks saime kasutada külmutatud kanafileed, päästmist vajavat kartulit, porgandit, sibulat, puljongikuubikuid, maitserohelist. Lisaks nuudlid. Saime 7 komponendiga keeta maitsva supi, mille abivajajad said ka purgiga koju kaasa.

Peaaegu 2 tunni vältel koorisime, tükeldasime vajalikud komponendid, praadisime, kuumutasime ja keetsime lõpuks supi valmis. Kogustega ei osanud hästi arvestada ja seda valmis meil üle 10 liitri. 

Varem purgiringlusest (toidukappi toodud purgid) saadud purkidesse tõstsime supi jahtuma. Hiljem said abivajajad 2-3 purki koju kaasa. Suppi jäi ka avalikuks jagamiseks.

Osalejaid oli kokku 4, jagamiseks lisandus veel 1 inimene. Sotsiaaltöötaja oli teavitanud 11 inimest.

Tagasiside oli positiivne. Kõik osalejad kinnitasid, et selline kooskokkamine oli tore ja nad sooviksid seda teha ka hiljem.

Laupäeval, 26.oktoobril korraldas MTÜ Vasalemma Toiduringlus ja viis läbi Vasalemma toidukapi eestvedaja Karin Suvi magustoidu töötoa, kus valmistasime, glasuurisime ja kaunistasime pulgakooke. 

Põhitooraineks oli päästmist vajav sai ja sepik, mis oli eelnevalt kuivatatud ja blenderiga purustatud. Samuti sobib pulgakookide sisse purustada küpsised, vahvlid, hommikuhelbed, müsli, magusad saiakesed jms. 

Juba varasemalt on korraldatud samasugune töötuba Vasalemmas, Keilas, Kloogal, Põlvas ja Karilatsis Põlvamaal. Olenevalt piirkonnast on osalejaid olnud 23-45. Lehola Raamatukokku tuli töötoast osa saama 15 inimest

Pulgakookidest on saanud pidude hitt ja need magusad ampsud meeldivad nii suurtele kui väikestele. Väga tore, kui saab neid valmistada kodus olemasolevatest või järelejäänud toorainest.

Kohapeal valmistasime taina, voolisime sellest väikesed ümarad koogid, kinnitasime pulgad, glasuurisime ja kaunistasime. 

Kõik osalejad jõudsid endale kaasa teha 3-4 pulgakooki, mõni isegi rohkem. 

Töötoas tegime fotosi. Varasemalt olen filminud kogu protsessi, et seda oleks hea uuesti vaadata, kui pulgakookide tegemise tuhin peale tuleb.

Kolmapäeval, 30.oktoobril korraldas MTÜ Vasalemma Toiduringlus ja viis läbi Karin
Suvi kooskokkamise töötoa. Töötuba oli mõeldud ainult abivajajatele ja toimus paar
tundi enne abivajajatele mõeldud toidupaki jagamist. 
Sarnane töötuba toimus ka 24.juulil ja 11.septembril. 
Sel korral ei saanud päris õues töötuba läbi viia, vaid saime seda teha Vasalemma
toidukapi läheduses asuva naabri hoovimajakeses.
Sel aastal on olnud hea õuna-aasta. Keetsime õuntest, rosinatest ja pohladest
kisselli. Küpsetasime ahjus saiavormi, milles saime kasutada toidukappi annetatud
eelmise aasta punase sõstra moosi, samuti sama päeva piima ja mune.
Krabinuudlitest tegime ka ühe külma salati.
Kuna olime juba varem koos kokanud, siis laabus meil kõik kiirelt ja sujuvalt.
Pakendasime toidud purkidesse ja karpidesse. Jagasime kõikide vahel ära.
Tagasiside oli positiivne. Kõik osalejad kinnitasid, et selline kooskokkamine oli tore ja
nad sooviksid seda teha ka hiljem.

27.07. 24. Ettevalmistused meie poolt tehtud ja vaimeslt valmis põnevaks väljakutseks. Osavõttu ootasime küll suuremat aga need, kes kohale tulid, siis loodame, et ei pidanud pettuma. Meil oli küll igatahes väha huvitav ja info küllased tunnid 🙂. Tasuks said inimesed kaasa koos valmistatud letšod ja borsipõhjad, ja seda kohe mehiselt.

Ajalehe artikkel

Raadiointervjuu

https://www.facebook.com/events/1148493416408686?active_tab=about

https://www.facebook.com/photo/?fbid=805718804997013&set=pcb.1214079622812914&__cft__[0]=AZW1GSnIgdLFvvXpj4X8QM2CD4osOls_Neoaw9XScWPpRCzedgTQoJnlb1DnJY1_ABqT7l3R1Z4ubNRCtJi_H9VLKo0HjrB3gmxAWJEkRO51jbn2GAsbQE_htsLUEC0AwhzjS8yD-d_tLRspxTQVqVtYhIHz3IngxfF1UBwsRt6NbAtomsupA3SSO4fmsV1pxddg4sMnxWGs0IVzgCohmtBs&__tn__=*bH-R

Toiduringlus ja teavitustegevused üle-eestilises toidukappide võrgustikus | Facebook

A group of buckets of food

Description automatically generated

.

Võib olla pilt järgmisest: 7 inimest ja tänav
Võib olla pilt järgmisest: tekst