28. oktoobril toimub Rohelise Valla teine seminar, mis keskendub ringmajanduse võimendamisele. Esimesel Rohelise Valla seminaril aasta tagasi toonitas president Kersti Kaljulaid, et hoovad rohepöördeks on eelkõige kohalikul tasandil ning tunnustas rohelise valla ideed ning ambitsiooni.
Rohelise Valla teise seminari fookusteema selgus kogukondliku küsitluse teel. Lääne-Harju valla elanikke kõnetavad enim jäätmete sorteerimise ning ringmajandusega seotud küsimused.
“Jäätmetekke vähendamise teema tõstatus tugevalt esile viimase, septembrikuise kogukonna teavitusprogrammi Targa Valiku Praktikum seminari raames. Eesti on võtnud eesmärgiks, et 2020. aastaks võetakse ringlusse 50% koju toodavatest materjalidest, kuid see näitaja on püsinud 10 aastat 30% juures,” märgib seminarisarja projektijuht Kairi Niinepuu-Mark. “Ühiskonnas tuleb hakata teadlikku tarbimist ning ressursside ringlusse võtmist intensiivsemalt rakendama,” toonitab Niinepuu-Mark.
Seminaril käsitleb ringmajanduse võimalusi ning takistusi omavalitsuse tasandil ringmajanduse ekspert Harri Moora, jäätmetekke vähendamise praktikaid koduses majapidamises tutvustab RAM Kooli õpetaja ja teadliku tarbimise praktiseerija Katarina Papp. Seminari arutelusid juhib keskkonnasaate Osoon juht Kristo Elias, Lääne-Harju valla ringmajandusega seotud ambitsioone tutvustab vallavanem Jaanus Saat.
“Ringmajanduse põhimõtted aitavad meil mõtestada kuidas targemalt ja ressursitõhusamalt toota aga ka tarbida,” tõdeb Lääne-Harju vallavanem Jaanus Saat. “Kogukonna tasandil tuleb ringmajanduse kontekstis rohkem tähelepanu pöörata jäätmetekke vältimisele ja korduskasutuse võimaluste leidmisele. Võiksime oma kogukondades olemasolevat ressurssi kaardistada, näiteks millised oskused meil on, kas ja mis meil majapidamises üle on ja kuidas seda omavahel jagada. Selle põhjalt saavad tekkida uued lahendused kohalike toodete või teenuste näol,” avaldab Saat.
Roheliseks vallaks pürgiva Lääne-Harju kogukonna ja vallavalitsuse ühine eesmärk on tõsta kogu valla elanike teadlikkust, kuidas oma tegemistes ja valikutes olla keskkonnasäästlikum. Kogukonnale suunatud projekt “Targa valiku praktikum” on üks sellesuunalistest tegemistest, mille sihiks on selle ja järgmise aasta jooksul pakkuda avalikkusele suunatud seminare ja õpitube, et soodustada jätkusuutlike võimaluste mõtestamist ja kasvatada teadlikkust sellest, milliste valikutega saame luua tervemat ja puhtamat elukeskkonda. Targa Valiku Praktikumi korraldaja on Lohusalu Poolsaare Loodusselts MTÜ koostöös Meie Paldiski MTÜ ja Lääne-Harju Vallavalitsusega.
Projekti kaasrahastatakse Eesti maaelu arengukava 2014-2020 kaudu Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfondist.
Pressiteate koostaja ja kontakt:Kairi Niinepuu-Mark5169174https://rohevald.ee/ringmajanduse-edendamine-laane-harju-vallas/